BBC Business
BBC News - Business
The latest stories from the Business section of the BBC News web site.

BBC News - Business
 • First Heartbleed 'hacker' arrested
  A 19-year-old Canadian citizen is charged with hacking into the Canada Revenue Agency's website, becoming the first arrest in relation to the Heartbleed security breach.

 • Google shares fall on ad concerns
  Shares in Google fall 5% despite reporting first-quarter profit of $3.45bn in response to worries over future income from advertising.

 • Court clears ex-Anglo bank boss
  The former chairman of Anglo Irish bank has been found not guilty of illegally supporting the bank's share price, the jury continues to deliberate in the case against two others.

 • Hearts' banker agrees shares sale
  Ukio Bankas creditors approve the sale of its shares in Hearts, who can now begin their move out of administration.

 • Starbucks to move European HQ to UK
  Starbucks is to move its European head office to London by the end of the year, meaning it will pay more tax in the UK, the company says.

 • Legal costs hit Bank of America
  Bank of America reports a $276m first-quarter loss, after taking into account a $6bn charge for mortgage-related legal matters.

Hořkosladký kredit

Je těžké předpovědět, jak dlouho se současná americká akciová bublina může nafukovat, než praskne. Jedno je však jasné. Dostupný kredit, který této bublině přifukuje potřebný vzduch, možná nyní investorům chutná sladce, ale může jim (a nám všem) brzy hodně zhořknout.
Policisté chtějí agresivním fandům Baníku zakázat vstup na stadion

Až na tři roky do vězení mohou jít muži, kteří o víkendu napadli v Ostravě pořadatele při prvoligovém fotbalovém zápase mezi ostravským Baníkem a Slováckem. Navíc jim hrozí, že se na stadion nějakou dobu nepodívají - kvůli zákazu, který pro ně požaduje policie.

Další novinky

© 2009 AAN Network a mateřské společnosti. Všechna práva vyhrazena.
Společnost AAN není zodpovědná za jakékoli příspěvky z externích zdrojů. Upozornění: Články na těchto stránkách mohou i nemusí obsahovat ověřená fakta.
Názory autorů nereprezentují stanovisko společnosti AAN. Všechny aktuální příspěvky jsou čistě nahodilé.